World Time Zones travel towel and beach sarong kanga
  Search for City or Place:

03/13/2008, Turkey - "Turkey considers all year day-light saving", Hürriyet


See Middle East / Western Asia Time Zone Map with current timeTurkey considers all year day-light saving

Turkish Energy Minister Hilmi Guler said on Thursday the government is considering whether the day-light saving could be implemented in the country all year round, Anatolian Agency reported.

After having a lunch with businessmen at German Embassy in Ankara, Guler told reporters that clocks usually were advanced forward one hour at the end of last week of March and set back by an hour at the end of last week of October. "We consider that the day-light saving time may be implemented all year round, but we did not make a firm decision on the matter yet," he said.

However the clocks will no longer be taken back by one hour after March, pro-government Yeni Safak quoted as Guler saying on Tuesday.

The Energy Ministry's proposition sparked reaction from Foreign Ministry. They object this proposal saying this will increase time difference with Europe and will have negative effect on trade relations.

Back to DST News


03/12/2008, Turkey - "Saatler son kez ileri alınıyor", Hürriyet Medya TowersSaatler son kez ileri alınıyor

Gün ışığından daha fazla yararlanmak için uygulanan yaz-kış saat uygulaması kalıcı hale geliyor.

Gün ışığından daha fazla yararlanmak ve elektrik tasarrufu sağlamak amacıyla yıllardır uygulanan ileri saat, kalıcı hale getiriliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, konuyla ilgili yazıyı Bakanlar Kurulu'na gönderdi. Kabine üyelerinin imzasına sunulan karara göre, saatler 30 Mart Pazar günü 02.00'ten 03.00'e alınacak ve ekim ayında bir daha geri alınmayacak. Zaman Gazetesi'nin haberine göre. Bakanlık ileri saat uygulamasıyla ilgili daha önce Bakanlar Kurulu'na gönderdiği yazılarda saatlerin ileri-geri alınacağı tarih bilgilerine yer verilirken, bu yıl gönderilen yazıda sadece saatlerin bir saat ileri alınacağı ibaresi yer aldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Hesabını yaptık, saatleri geri almayacağız. dedi.

Özellikle Doğu bölgelerinden çok olumlu tepki alan uygulamayla ilgili Dışişleri Bakanlığı, Avrupa ülkeleriyle saat farkı oluşacağı, bu sebeple ikili ve ticari ilişkilerde sorun yaşanacağı gerekçesiyle olumsuz görüş bildirmişti. Uzmanlar, sürekli ileri saat uygulamasıyla Türkiye'nin ciddi enerji tasarrufu yapacağını, gün ışığından daha fazla yararlanıldığı için günlük ticari ve sosyal hayatta olumlu yansımaları olacağını belirtiyor. Uzmanlar ayrıca, Amerika, Çin ve Hindistan gibi Avrupa ile 5-10 saat farkı olan ülkelerin ticari ilişkilerde herhangi bir sorun yaşamadığını dile getiriyor. Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (Tedaş)'nin hesaplamasına göre ileri saat uygulamasından bir yılda 987,7 milyon kilovatsaat elektrik tasarrufu sağlandı. Bu rakamın parasal değeri ise 131,4 milyon YTL.

Yetkililer, arayan kişi ve kurumlara, çalışmanın Bakanlar Kurulu'na gönderildiğini ve Bakanlar Kurulu kararına göre kesin uygulamanın başlayıp başlamayacağına karar verileceği cevabını veriyor.

Back to DST NewsAdvertise | Awards / Media | How to link | Guestbook | About WorldTimeZone.com | Privacy | Contact
Copyright © 2011 WorldTimeZone.com. All rights reserved.